Fairtrade Bio

Espresso classic Nicaragua Jinotega Bio Fairtrade

95 Kč 95 Kč 95 Kč 95 Kč 95 Kč 95 Kč 185 Kč 185 Kč 185 Kč 185 Kč 185 Kč 185 Kč 450 Kč 870 Kč od 95 Kč
  • Hmotnost
  • Mletí
Kategorie: káva pro přípravu espressa
Káva pochází: z Nicaragui, oblasti Jinotega
Fairtradoví pěstitelé: Asociace ALDEA Global
Kávu pražíme: tmavě, vhodné pro přípravu espressa
Odrůdy: Bourbon, Caturra a Catuai, zpracovány promytou metodou
Charakteristika: mléčná čokoláda, melasa a lískový oříšek
 

JAK SI KÁVU NEJLÉPE VYCHUTNAT

Nikaraguyskou kávu pražíme pro přípravu pákového espressa. Abychom z kávy dostali to nejlepší, co nám skrývá, je třeba dodržet při přípravě určité zásady. Nápoj by měl mít objem 30ml (+/- 5ml) a délka extrakce (čas, za který proteče voda přes espresso páku) by měl být mezi 23 až 33 sekundy, pod stálým tlakem 9 barů. V případě, že chuť výsledné kávy bude příliš kyselá, upravte hrubost mletí na jemnější způsob, aby se vám prodloužil čas extrakce. V případě přílišné hořkosti t.j. "štiplavého ocásku" hrubost mletí naopak zvyšte, aby se čas extrakce zkrátil.

 

Pěstitelé a původ

Asociace ALDEA Global sdružuje přes 9 tisíc drobných farmářů z regionů Jinotega a Matagalpa. Je šestým největším producentem kávy v zemi. Jinotega a Matagalpa jsou nazvány podle známých měst v nicaraguyských horách, které se táhnou k hranicím s Hondurasem a pochází odtud již desítky let ty z nejlepších středoamerických káv. Více jak třetinu členů Asociace tvoří pěstitelé a pěstitelky kávy, dále například zelináři. Nejenže usiluje o rovnoprávnost žen co do vlastnictví půdy a pracovních pozic, ale o udržitelnou produkci kvalitní kávy. Ta se částečně pěstuje i v divokých lesích, které jsou mimo jiné domovem pro více než 250 druhů ptactva.

Drobným pěstitelům jde o kvalitní šálek a proto se už od roku 2002 zaměřují na produkci výběrové kávy. A mají úspěchy: už třikrát bodovali v národní soutěži Cup of excellence. Klimatické podmínky, nadmořská výška, biodiverzita a ruční péče o kávovníky zajišťují vyváženou chuť, které dominuje sladkost čokolády.

Partnerská organizace Crédito Aldea poskytuje členům krátkodobé i dlouhodobé půjčky, které jsou využity různě: od sazeniček kávovníků, organická hnojiva až po rekultivaci celých farem na ty s tou správnou biodiverzitou, kde kávovníky rostou spolu s banánovníky, jinými ovocnými stromy a dalšími plodinami, které mohou pěstitelé využívat k jídlu. Výrazně jsou podpořeny také skupiny žen.

 

Pestitel Asociace Aldea Global1_Fair&Bio prazirna    Pestitelky Pestitelka Asociace Aldea Global3_Fair&Bio prazirna

 

Pestitelky Asociace Aldea Global2_Fair&Bio prazirna                Pestitelky Pestitelka Asociace Aldea Global4_Fair&Bio prazirna

 

 

 


 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.