Fairtrade Bio

Výběrová káva Ethiopia Yirgacheffe GR 2 Bio Fairtrade

99 Kč 99 Kč 99 Kč 99 Kč 99 Kč 99 Kč 191 Kč 191 Kč 191 Kč 191 Kč 191 Kč 191 Kč 475 Kč 475 Kč 475 Kč 475 Kč 475 Kč 475 Kč 930 Kč 930 Kč 930 Kč 930 Kč 930 Kč 930 Kč od 99 Kč
  • Hmotnost
  • Mletí
Kategorie: naše kávy
Káva pochází: z Etiopie, oblasti Yirgacheffe
Fairtradoví pěstitelé: družstevní unie Oromia Coffee Farmers Co-operative Union (OCFCU)
kávu pražíme: světle, vhodné pro přípravu alternativních metod
Odrůdy: Kolumu a Monichu, zpracovány suchou metodou
Charakteristika: bergamotové tóny, kandovaný pomeranč a čokoláda
 

JAK SI KÁVU NEJLÉPE VYCHUTNAT

0400_EA_FB_pripravy na web-FILTR_S

Tuto výjimečnou Etiopii je vhodné použít k přípravě filtrované kávy či ve french pressu. Doporučujeme kávu těsně před použitím namlít (střední až větší hrubost, na jednu porci 12-15g), poté zalijete horkou vodou o teplotě 92-94°C. Při přípravě ve french pressu oddělte hotový nápoj od lógru už po 3-4 minutách a ihned nalévejte do hrnků, konvice anebo termosky.

Vyzkoušejte také, jak výsledný nápoj postupně mění svoji chuť v závislosti na teplotě (ideální konzumace je při 80-85° C) a najděte si ten svůj okamžik.

 

pěstitelé A PŮVOD

pěstovaná za zpěvu ptáků a bzukotu včel

Kávové třešně jsou výhradně ručně sbírané, drobní etiopští pěstitelé praktikují tradiční a ekologické postupy: kávovníky nerostou v monokulturách, ale společně s dalšími stromy v několika patrech, tak jsou přirozeně zastíněny. Nechybí zpěv ptáků a bzukot včelek z mnohých úlů – samozřejmost pro udržitelné pěstování, jakož i přírodní hnojiva z vlastních kompostů.

Zrnka jsou zpracována tzv. suchou metodou, bez použití vody, což je oproti promyté metodě šetrnější k vodním zdrojům. Káva z družstevní unie OCFCU vyhrála mnohá mezinárodní ocenění, právě i díky ekologickému hospodaření, které je šetrné k ptákům (bird-friendly).

            DSCN4812                 Ngelle Gorbitu (3)

 

Káva pochází z provincie Stát Jižních národů, oblasti Yirgacheffe a je pěstovaná v nadmořské výšce 1840 – 2000 m.n.m. O využití fairtradové prémie rozhodují členové družstva Ngelle Gorbitu (součástí unie OFCU) společně podle potřeby. V roce 2002, kdy družstevní unie získala certifikaci Fairtrade, začali investicí do škol a zdravotních středisek, poté do dostupnosti pitné vody. Další investicí byly společné promývací stanice (zhruba polovina produkce se zpracovává promytou metodou).

Jednotliví pěstitelé by na takové věci sami těžko dosáhli, sjíždějí se tam proto z okolních kopců většinou na oslech. Navzdory tomu, že se ve hlavním městě poslední roky staví o sto šest, v oblasti Yirgacheffe na prašných cestách náklaďák stále potkáte jen zřídka. Od roku 2006 mají členové možnost výhodných půjček v bance, kterou spoluzaložila družstevní unie OCFCU, ta čítá více jak 200 tisíc členů a hodně významných postů zastávají ženy.

 

Ngelle Gorbitu    

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.