Filtrovaná káva Indonesia Sumatra Bio Fairtrade
Popis
JAK SI KÁVU NEJLÉPE VYCHUTNAT
Tuto vynikající kávu ze Sumatry je vhodné použít k přípravě filtrované kávy či ve french pressu. Doporučujeme kávu těsně před použitím namlít (střední až větší hrubost, na jednu porci 12-15g), poté zalijete horkou vodou o teplotě 92-94°C. Při přípravě ve french pressu oddělte hotový nápoj od lógru už po 3-4 minutách a ihned nalévejte do hrnků, konvice anebo termosky.
Vyzkoušejte také, jak výsledný nápoj postupně mění svoji chuť v závislosti na teplotě (ideální konzumace je při 80-85° C) a najděte si ten svůj okamžik.
pěstitelé A PŮVOD
Farmáři ze sdružení Koperasi Kopi Gayo Organik (KKGO) kávu pěstují v nadmořské výšce 1 200 – 1 600 metrů ve čtyřech okresech Sabun, Atu Lintang, Jagong a Bergendal, které jsou známé produkcí jedné z nejkvalitnějších káv v oblasti Acehu. Kromě kávy farmáři pěstují stromy lamtoro, pomerančovníky a tamarillo, které poskytují stín a zároveň slouží k další obživě farmářů.
Indonésie je známá pro svůj jedinečný proces polosuchého zpracování (wet-hulled/giling basah). Ačkoli jeho přesný původ není jasný, vzniklo pravděpodobně v Acehu koncem 70. let 20. století.
Tuto metodu zpracování kávy si oblíbilo mnoho pěstitelů, kteří neměli k dispozici infrastrukturu pro sušení kávy, která by ji chránila před vysokou vlhkostí a nestálými srážkami typickými pro Sumatru. Ve vyšších nadmořských výškách se stálou vlhkostí a nepředvídatelnými srážkami může být sušení pomalejší, tím i riskantní a obtížné.
Zpracování polosuchou metodou wet-hulled
Základní postup při zpracování polosuchou metodou (wet-hulled),, je následující: třešně se sklízejí a dužina se odstraňuje na malých ručních nebo motorových strojích na farmě nebo v její blízkosti. Od klasické promyté metody je rozdíl, že na zrnech zůstává prakticky celý pergamen. Káva přes noc fermentuje v malých nádržích, kbelících nebo pytlích a následující ráno se promyje čistou vodou. Poté se káva suší na slunci půl až dva dny v závislosti na počasí. Toto první sušení slouží k vysušení slupky, což následně usnadňuje odstranění pergamenu. Pergamen je poté odstraněn a káva se opět suší, zpravidla už ve větších zpracovnách mimo vlhké prostředí vysokých hor. Následuje třídění zrn a další finální sušení na exportní hodnotu vlhkosti (12 %).
O sdružení
Sdružení Koperasi Kopi Gayo Organik (KKGO) vzniklo v roce 2006. Více než 1435 členů, kteří pěstují kávu, žije a hospodaří ve čtyřech okresech v Acehu: Sabun, Atu Lintang, Jagong a Bergendal. Není náhodou, že tyto okresy jsou se vyznačují jednou z nejkvalitnějších káv v oblasti Acehu.
Zdroj: Sucafina.com
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.