Fair & Bio, pražírna kávy

CO JE NA NAŠEM PODNIKÁNÍ JEDINEČNÉHO?

  • Fandíme společensky prospěšné ekonomice, proto jsme sociální podnik.
  • Jsme první fairtradová pražírna zaměstnávající lidi se zdravotním postižením v Česku.
  • Poskytujeme náhradní plnění.
  • Podporujeme spravedlivé nastavení obchodu, proto má naše káva certifikaci Fairtrade.
  • Záleží nám na naší planetě, proto mají naše kávy také certifikaci bio (produkt ekologického zemědělství) a náš provoz je ekologicky šetrný.
  • Nebojíme se zkoušet (staro) nové věci – pražírna funguje pod obchodním družstvem Fair & Bio, které je již svou formou od počátku zaměřeno na sociální a udržitelnou ekonomiku.

 

Naši fairtradovou kávu pražíme ve středočeském Kostelci nad Labem.

Pražírnu jsme byli schopni v roce 2013 rozjet díky dotaci na podporu zaměstnávání znevýhodněných z fondů EU (Operační program lidské zdroje a zaměstnanost – OPLZZ). V roce 2015 následovala podpora z Investičního Operačního Programu – IOP, díky které jsme byli schopni pořídit investice.

V současné době zaměstnáváme pracovníky se zdravotním postižením – klienty naší partnerské organizace Vyšší Hrádek p.s.s. (poskytovatel sociálních služeb) a osobu s těžkým zdravotním postižením. Práce v pražírně znamená pro ně hned několik benefitů najednou: finanční příjem, smysluplnou seberealizaci, mezilidské kontakty, zlepšení vlastních kapacit a vzdělávání.

Družstevní forma podniku znamená transparentní a demokratické rozhodování i podporu sociální soudržnosti a iniciativy jednotlivců. Družstevnictví také navazuje na přirozenou formu podnikání v oblasti fair trade – většina zemědělců v rozvojových zemích zapojených do fair trade je právě organizovaná v družstvech. Svépomocná ekonomická struktura významně přispívá k udržitelnému rozvoji.

IMG_7332

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.