Doprava zdarma nad 300 Kč do Zásilkovny. Více informací najdete zde.
Doprava zdarma nad 300 Kč do Zásilkovny.

Fair & Bio pražírna

Jsme sociální podnik a první družstevní pražírna v ČR. Pražíme kávu s certifikací Fairtrade a zaměstnáváme lidi se zdravotním znevýhodněním. Prosazujeme ekonomickou, sociální a ekologickou udržitelnost.

 

Férová káva jedna radost

Pražíme naši kávu ve středočeském Kostelci nad Labem: pro kavárny, firemní anebo domácí spotřebu. Je ručně balená osobami se zdravotním znevýhodněním, které práce naplňuje. A nám tak dělá radost nejen kvalitní férová káva, ale i samotné prostředí pražírny, kde s námi od jejího vzniku v roce 2013 spolupracují lidé s mentálním a fyzickým handicapem. Fair & Bio družstvo, pod kterým pražírna funguje, bylo založeno v roce 2011.

Fair&Bioprazirna3

 

Příběh naší kávy

Podporujeme spravedlivé nastavení obchodu a důstojnou práci, proto mají všechna Fair & Bio zrnka certifikaci Fairtrade. Záleží nám na naší planetě, proto je drtivá většina našich káv pěstována ekologicky. Ukazujeme cestu od pěstitelů ke spotřebitelům jako transparentní a nejkratší možnou. Jde nám o naši společnost, proto jsme se zapojili do sociálního podnikání a dáváme šanci lidem, kteří ji zpravidla nedostávají.

Amrpocal_1

 

Naši znevýhodnění pracovníci

70 % našich zaměstnanců jsou osoby se zdravotním znevýhodněním a vyprávějí nám neuvěřitelné životní příběhy. Práce v naší pražírně pro ně znamená hned několik benefitů najednou: finanční příjem, smysluplnou seberealizaci, mezilidské kontakty, zlepšení vlastních dovedností a vzdělávání. Absolvujeme společné workshopy a exkurze do podobně orientovaných podniků.

WEB_DSC8804

 

Podnikejme spolu

Nebojíme se zkoušet (staro)nové věci –  Fair & Bio družstvo je od počátku své činnosti zaměřeno na udržitelné a demokratické podnikání. Ve stanovách máme zakotveno, že 51 % zisku je automaticky reinvestováno do rozvoje našeho sociálního podniku. O zbylých 49 % každoročně rozhoduje členská schůze. Družstevní forma podniku pro nás znamená jak transparentní a společné rozhodování, tak i podporu sociální soudržnosti a prostor pro seberealizaci iniciativních jedinců. Hlásíme se tak k více jak 170-leté tradici družstevního podnikání u nás, které v ničem nezaostávalo za průkopníky ze zemí Západní Evropy.

Spolupráce napříč kontinenty

Družstevnictvím také navazujeme na častou formu podnikání v oblasti fair trade – většina pěstitelů v zemích globálního Jihu zapojených do spravedlivého obchodu je právě organizovaná v kooperativách. Svépomocná ekonomická struktura, jako je např. družstvo, významně přispívá k udržitelnému rozvoji. A aby se kruh dodavatelského řetězce udržitelné kávy uzavřel, čas od času máme v pražírně možnost hostit i zástupce pěstitelských družstev z Latinské Ameriky a Afriky.

 

IMG_1241_

 

Mluvme spolu a síťujme se (bez hranic)

Podílíme se na akcích pro veřejnost, kde propagujeme trvalou udržitelnost našeho žití. Mohli jste nás potkat na Férových trzích na Praze 8, slavnostech Férová Letná, Fórech potravinové suverenity, konferencích Jiná ekonomika je možná, Důstojná práce vytváří lepší svět anebo Podnikáme jinak.

Jsme členem Slušné firmy, Asociace společenské odpovědnosti, Svazu českých a moravských výrobních družstev a Evropské sítě sociální solidární ekonomiky RIPESS EU. Vyjíždíme do ciziny, kde se setkáváme s podobně orientovanými lidmi a organizacemi, účastníme se každoročních evropských kongresů sociální solidární ekonomiky. Zejména usilujeme o spolupráci napříč zeměmi Středovýchodní Evropy.

slusnafirma_clenove_logo

Snímek obrazovky 2019-09-19 v 19.19.36

logo EKvW

 

Podpora zpočátku

Pražírnu jsme v roce 2013 rozjeli za spolupráce se zakladatelskou a partnerskou organizací Ekumenická akademie díky dotaci na podporu zaměstnávání znevýhodněných z fondů EU (Operační program lidské zdroje a zaměstnanost – OPLZZ). Prostřednictvím Ekumenické akademie jsme také získali významnou finanční podporu od Evangelické církve v Vestfálsku (Evangelische Kirche in Westfalen). V roce 2015 následovala podpora z Investičního Operačního Programu – IOP, ze které jsme byli schopni pořídit investice.

WEB_DSC9246

 

 Fair&Bioprazirna4