Doprava zdarma nad 300 Kč do Zásilkovny. Více informací najdete zde.
Doprava zdarma nad 300 Kč do Zásilkovny.

Pomalé Vánoce 2018

 

Fair&Bio1

 

Vloni se na tomto místě objevil můj článek o Vánocích jinak. Příspěvek začínal postesknutím nad hektičností a vysokou mírou stresu v době adventu. Letos jakoby tohle začalo už v listopadu. Ponejvíce vibruje Praha, ale i kolegové z Brna a dalších velkých měst si stěžují na vysokou zátěž. „Je toho prostě moc,“ slyšíme odevšad. V prosinci pak přibydou vánoční večírky a chystání na samotné svátky. Z temných dní určených spíš k odpočinku a klidnému těšení se téměř stává příprava na konec světa. Je proto dobře, že existují možnosti, jak tuto dobu prožít jinak, pomaleji a udržitelněji. Pro nás osobně, naše okolí i planetu, která letos navíc prožila teplotní šok.

 

Kde se pomalost vzala?

Vše začalo v Itálii jako tzv. slow food, neboli pomalým jídlem. Když se v polovině 80. letech minulého století chystal v Římě u Španělských schodů otevřít svoji pobočku McDonalds, Italové se proti tomu postavili. Přesněji řečeno Italky. Traduje se, že si vzaly zástěry, válečky, pomoučnily si ruce a na ulici začaly na protest připravovat domácí těstoviny. McDonalds v srdci Říma na tom místě sice dodnes stojí, tento akt však dal vzniknout hnutí Slow food, které se od té doby rozmohlo po celém světě. Ne nadarmo má ve svém znaku šneka. Pomalost totiž přináší preciznost a kvalitu. A nikdo nemůže upřít Italům, že by nerozuměli kvalitnímu jídlu.

 

      Fair&Bio2     WEB__JHR5846    WEB__JHR5819

 

A zase ta lokálnost

Pomalost se postupně přelila do módy. Mnozí si jistě vzpomenou na zřícenou továrnu na oděvy v Bangladéši před více jak pěti lety. Od té doby se často preferuje udržitelné oblečení před hadříky, které nesmyslně obletěly planetu a byly ušity za bídných podmínek. Začíná být opět v kurzu pořizovat věci v second handech (po republice fungují některé i jako úspěšné sociální podniky) anebo podpořit české výrobce, kteří přicházejí s opravdu originálními a svěžími kousky.

 

Méně je více

Myslím, že nebudu daleko od pravdy s tvrzením, že předvánoční tržby zase budou trhat rekordy. Stejně jako nárůst neuróz, depresí a zdravotních kolapsů. Mnozí to už naštěstí nahrazují kvalitou. A to nejen věcí a jídla, ale kvalitou mezilidských vztahů. Užijí si společně příjemně strávený čas namísto hektického chystání mnoha druhů cukroví a pokrmů. Když už by měla potěšit drobnost, proč třeba něco nevyrobit: domácí marmeláda či perníček je pak nad zlato. Samozřejmě z lokálních kvalitních surovin anebo zakoupené od místního dodavatele s jasným původem. Geniálně to letos zpracovali kolegové z Econea.cz ve svém vánočním Průvodci bez zbytečného odpadu, stresu a front. 

 

Dejme odpočinout planetě

Země letos dostala na frak a my jsme zažili příznaky změny klimatu doslova na vlastní kůži. Sice jsme se těšili z mnoha slunečných dní, ale za cenu dlouhého sucha a dalších teplotních rekordů. A příroda si zaslouží odpočinout. K tomu může opět sloužit pomalost – třeba ve spotřebě. Uberme plyn, a když už musíme, sáhněme po něčem méně destruktivním. Ať už to bude šetrně vyprodukované, ideálně české a sezónní, bez zbytečných obalů a pokud exotické, tak fairtradové a ideálně bio - třeba jako naše káva. Anebo si darujme NIC. Obdarováváme totiž hned několikrát najednou – nejprve sebe tím, že se vyhneme stresujícím nákupům, druhému pak věnujeme to nejcennější – svoji pozornost a planeta si zároveň oddychne.

 

Přeji vám pomalejší Vánoce a radostnější nový rok!

 

Markéta Vinkelhoferová

Foto: Jakub Hrab

 

Fair&Bio3