Doprava zdarma nad 300 Kč do Zásilkovny. Více informací najdete zde.
Doprava zdarma nad 300 Kč do Zásilkovny.

Náš tým, Strana 3

Markéta

Markéta

 

Roztleskávačka udržitelnosti a důstojného života

Markéta je spoluzakladatelkou pražírny, stará se o komunikaci, marketing a vůbec šíření naší slávy. Je předsedkyní představenstva Fair & Bio družstva.

Před založením pražírny v roce 2013 pracovala jako lektorka angličtiny (což vystudovala), ale měla už za sebou také roky působení v neziskovém sektoru, produkci hudebních festivalů anebo podíl na založení jiného sociálního podniku. Pracovala v Ekumenické akademii, kde vedla kampaně na podporu fair trade a sociální solidární ekonomiky.

Vášeň pro sociální ekonomiku jí zůstala dodnes, proto ji můžete vidět, jak reprezentuje naši pražírnu na konferencích, seminářích nebo prodejních akcích. Vystupuje i v médiích na téma společensky prospěšný byznys. V posledních letech se kromě práce pro pražírnu stará o rozvoj tzv. environmentálního sociálního podnikání v ČR – tedy lokálně prospěšného a s pozitivním dopadem na životní prostředí.

Markéta je světoběžnice, na svých cestách navštívila země různých kontinentů a kultur. Cestování je jejím celoživotním koníčkem. „Sním si o tom, že jednou navštívím pěstitele přímo té kávy, kterou pražíme. Podařilo se mi setkat se s pěstiteli fairtradového kakaa a banánů na farmách v Africe a v pražírně jsem hostila pěstitele kávy z Latinské Ameriky. Ale zkusit si sklidit zrnka, která nakonec doputují do naší pražírny, to by bylo něco!“

Pokud zrovna nepíše něco na náš web, blog anebo jiný text o sociálním podnikání, zabývá se jógou a občas se s potěšením toulá jen tak, bez cíle – ve městě nebo v lesích.

 

Marcela

Marcela

 

Nejrychlejší pracant s klučičí duší

Marcela se narodila v Brandýse nad Labem. Dětství ale moc šťastné neměla. Od sedmi let byla v dětském domově a pak ve výchovném ústavu. Nyní již několik let pobývá v chráněném bydlení ve Staré Boleslavi, kde je spokojená. Má moc hezký vztah s babičkou, která jí celý život podporuje a jezdí za ní na návštěvy.

Ve výchovném ústavu se Marcela vyučila kuchařkou. Vaření ji ale nikdy moc nebavilo. Před tím, než nastoupila do naší pražírny, zkoušela pracovat v prádelně a pak v jídelně, ale pořád to nebylo ono. To až práce v pražírně ji opravdu chytla a možná i díky tomu je při vážení a balení kávy jednoznačně nejrychlejší členka našeho týmu.

Jako malá si Marcela hrála radši s autíčky než s panenkami. Vždy se cítila být spíš klukem, proto nosí pánské oblečení a vlasy si stříhá nakrátko. Umí se odvázat a jak je vidět, nebojí se ani pořádného číra na hlavě.

Když je Marcela v dobré náladě, je hodně upovídaná a je s ní legrace. Například nám ráda vypráví, jak ji baví dávat starým věcem nový život. Je to taková naše královna upcyklace. Také je milovnice zvířat, nejradši má psi. „Moc bych si přála bydlet v domečku se zahradou, kde bych mohla mít pejska,“ říká. Zatím si pořídila alespoň rybičky a její spolubydlící mají dvě kočky.

 

Renča

Renata 2

 

Pozitivní duše pražírny

Renata je s námi od samého začátku. Od roku 2013 v pražírně zajišťuje především fakturaci, evidenci dokumentů a další administrativní úkoly. Pod palcem má i skladové hospodářství a zajišťuje dopravu kávy až k vám.

Její práce obnáší hlavně psaní na počítači. Renča to vše obdivuhodně zvládá pouze jedním prstem. Kvůli nemoci zvané revmatoidní artritida, kterou trpí od 7 let, je totiž značně omezená v pohybu. Každý, kdo Renču zná, potvrdí, že je to velká bojovnice a když něco moc chce, jen tak něco ji neodradí. „Nejvíc ze všeho bych si přála, aby se mi zase lépe chodilo a abych byla schopná dojít sama třeba do obchodu.“ Přes všechny překážky a bolesti, které jí nemoc přináší, žije svůj život plnohodnotně a s nadhledem. Je zdrojem neuvěřitelné pozitivní energie a dobré nálady. Jak sama s úsměvem říká: „Někde mi život vzal, ale o to víc mi zase jinde přidal.“

Miluje procházky se svým mužem Milošem a ráda relaxuje na jejich krásné zahradě, kterou Miloš vybudoval.

Stránka 3 z 6 - 16 položek celkem