Doprava zdarma nad 300 Kč do Zásilkovny. Více informací najdete zde.
Doprava zdarma nad 300 Kč do Zásilkovny.

Za udržitelné podnikání - pro lidi a planetu

V nedávných dnech se celosvětově stávkovalo za opatření proti klimatické změně a v New Yorku právě dnes začíná klimatický summit OSN.  


Oteplování naší planety se zrychluje a jak letos v srpnu ukázala zpráva Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC), na vině je nejen spotřeba fosilních paliv, ale i neudržitelná produkce potravin a s tím spojená devastace krajiny. I my ve Fair & Bio družstvu podporujeme globální snahy o zmírňování klimatických změn a jejich dopadů. Na většině znečištění a devastace naší planety se totiž podílejí firmy. My se k těmto znečišťovatelům naštěstí neřadíme, jsme totiž průkopníky udržitelného podnikání v ČR a takto byla naše Fair & Bio pražírna založena.

 

Fair&Bioprazirna3

 

Environmentální sociální podnikání

 

Naše podnikání od roku 2013 stavíme na balanci mezi ekonomickou, sociální a environmentální udržitelností. Jsme první družstevní pražírna fairtradové kávy jako sociální podnik v ČR. Dříve nám lidé říkali, že jsme si to zkomplikovali, řešíme tolik věcí najednou! My jsme to naopak vnímali jako logické doplňky, které spolu přirozeně a dobře fungují (stejně tak lidé a příroda na této planetě jsou neoddělitelní).

Pojďme se podívat, co to vše znamená konkrétně:

 

Fairtrade_Certification_Mark.svg

 

Fair trade aneb spravedlivý obchod

 

Pražíme kávu výhradně s certifikací Fairtrade. Systém fair trade zajišťuje ten nejkratší a transparentní dodavatelský řetězec a umožňuje pracovníkům ze zemí globálního Jihu uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.

Podívejte se na příběhy fairtradových pěstitelů kávy, kterou pražíme. V africké Rwandě anebo středoamerické Guatemale například pěstování kávy zajišťuje znovu vybudování komunit po ozbrojených konfliktech.

 

 img6582     Guatemala-Guayab-Feliciano-Silvestre-copy-min-e1541606786377-409x450

 

Káva z Hondurasu anebo Nicaraguy zase pochází ze sdružení, na jejichž chodu mají velký podíl ženy.

 

Amrpocal_1    Pestitelky Pestitelka Asociace Aldea Global3_Fair&Bio prazirna

 

Integrační sociální podnikání

 

Sociálním podnikáním přispíváme k integraci znevýhodněných osob do naší společnosti – v našem případě osob s mentálním a fyzickým postižením, které v našem týmu tvoří přes 70 %.

 

Fair&Bioprazirna2

 

Společné podnikání

 

Jsme družstevní podnik: Družstevnictví je demokratická forma podnikání, která je v českých zemích už více než 170 let, a my na tuto tradici navazujeme. Většina pěstitelů kávy v rámci fair trade také funguje v družstvech. Jsme spoluzakladatelé v ČR prvního spolkového obchodu Obživa.

 

obziva_logo    Snímek obrazovky 2019-02-25 v 22.56.33

 

Podpora místní ekonomiky

 

Podporujeme místní ekonomiku: vybíráme si místní a/nebo etické dodavatele, pokud je to možné. Takto například každoročně připravujeme naše dárkové sety. Dlouhodobě spolupracujeme s partnerským Fair & Bio obchodem, který provozuje naše zakladatelská organizace Ekumenická akademie, sociálním podnikem čokoládovnou Mana z Krásné Lípy anebo projektem Kawak, kde v nedalekém Brandýse nad Labem upcyklují jutové pytle od kávy na krásné ekotašky, batohy a ozdoby.

 

Fair&Bioprazirna4    Fair&Bioprazirna11   F&B obchod

 

Budování komunit

 

Spolupracujeme s místními, krajskými a národními aktéry. Spolupořádali jsme nespočet aktivit od Férových trhů, konferencí Jiná ekonomika je možná anebo Důstojná práce vytváří lepší svět, jsme produktoví partneři SLOU Days, pravidelně vystupujeme na akcích Slušné firmy, Tematické sítě pro sociální ekonomiku a účastníme se dalších událostí na podporu sociálního podnikání v ČR i celé Evropě.

 

 slusnafirma_clenove_logo   tessea-okrtxt14712     SLOU Days

 

Environmentální udržitelnost

 

Náš provoz je ekologicky šetrný a drtivá většina našich káv je s certifikací BIO: ekologické zemědělství totiž zajistí, abychom předali zdravou planetu dalším generacím.

 

Bio zebra         EU bio

 

Fairtradoví pěstitelé také většinou hospodaří ekologicky, bez chemie: ti z Rwandy pěstují kávu na úpatí vulkanických hor u jezera Kivu, kde zavedli opatření proti erozi půdy a kompostují slupky z kávových třešní. Farmáři z Etiopie zase produkují kávu za zpěvu ptáků a bzukotu včel společně s dalšími rostlinami.

 

 

img6584   Ethiopia Yirgacheffe Negele oromia nursery

 

Redukce odpadu

 

Dodáváme kávu bezobalově ve vratných barelech – nejen do obchodů, ale i kaváren a kanceláří. Náš stojan s násypkami můžete vidět ve spolkovém obchodě Obživa.

 

Fair&Bioprazirna5    Bezbalu_Obziva_Veronika a Lenka

 

Celý náš příběh naleznete v sekci O nás.

 

Připravila: Markéta Vinkelhoferová

Foto: Jakub Hrab, Fair & Bio pražírna, družstvo KODUKAK, družstvo OCFCU, sdružení COCAFELOL a asociace ALDEA